> O ŠKOLI  > Povijest
POVIJEST

Od 1850. broj radnika zaposlenih na radovima Kraljevske mornarice u Puli  naglo se povećavao pa se ukazala potreba za osnivanjem škole za djecu tih radnika.

Kapetan mornarice Ivan Germek 1856. na svoju inicijativu osniva njemačku školu za djecu roditelja zaposlenih u mornarici.

Današnja zgrada na trgu sagrađena je 1867. godine za vrijeme AU monarhije. Njezino je pročelje zajedno sa skromnom starom poštom na jugu, vatrogasnim domom na zapadu, te teatrom i crkvom na sjeveru, formiralo jedan artikuliran gradski prostor.

Do 1947. nastava se odvijala na njemačkom odnosno  talijanskom jeziku (u vrijeme talijanske okupacije).

Dana 1.9.1947. (konačnim  oslobođenjem grada Pule) otvorena je Prva Hrvatska osnovna škola sa četiri odjeljenja. (Uz nju u zgradi radi i Prva talijanska osnovna škola)