Cilj školske knjižnice je učiniti knjižnicu kulturnim sjedištem škole i važnim dijelom odgojno-obrazovnog procesa te osposobiti učenike da se koriste knjižnicom u svakodnevnom životu i radu te im pomoći u formiranju u aktivne i kreativne osobe.

Osnovni zadaci školske knjižnice:

- integriranje knjižnice u nastavni proces škole

- korištenje knjižnice u okviru svih odgojno-obrazovnih područja

- stvarati kod učenika trajne navike za knjigom - da je znaju sami tražiti, da se znaju njome koristiti te u njoj potražiti savjetnika i učitelja

- pomoći u formiranju učenika kao samostalnih i slobodnih osoba

- omogućiti nastavnicima upotpunjavanje njihova znanja

Godišnjim planom i programom rada određeni su zadaci školske knjižnice koji se kontinuirano, tijekom cijelog školovanja u osnovnoj školi, ispunjavaju u razrednoj i predmetnoj nastavi. Svi planirani programski sadržaji za osposobljavanje učenika-korisnika školske knjižnice ostvaruju se u skladu sa ciljevima za određene dobne skupine.

Sve se aktivnosti provode da bi se ostvarili sljedeći ciljevi:

- razvijanje interesa za čitanje

- upoznavanje učenika s knjižnim fondom

- poticanje učenika na pravilan odnos prema knjizi

- upoznavanje i uporaba rječnika, enciklopedija i leksikona te drugog stručnog fonda

- osposobljavanje učenika za korištenje knjižnice i uporabu neknjižnog  fonda (Internetom do informacija, TV,video)

- osposobljavanje učenika za samostalan rad ( korak više od navedenog stupnja )