U sklopu projekta “Škola u vrtiću”, u organizaciji OŠ Centar i Dječjeg vrtića Mali svijet, 5.11.2019. vrtićku skupinu Mali zeleni posjetila je učiteljica povijesti, Sonja Perković. Budući da su “Mali zeleni” smješteni uz Mornarički park, to je bila idealna prilika za spojiti nešto novo s onime što im je jako dobro poznato. S temom parka susretali su se i prije te su učiteljici pokazali divan plakat kojeg su izradili u suradnji s roditeljima vrtićaraca.
Učiteljica je pripremila maketu Mornaričkog parka što je odmah zainteresiralo djecu. Skupili su se oko makete, promatrali su je sa zanimanjem, dodirivali i govorili što prepoznaju s nje. Nakon toga, učiteljica im je ispričala zanimljivu priču o tome kako je to najstariji pulski park i da je najbogatiji biljnim vrstama koji su u njega stigli iz svih dijelova svijeta. Mornari su na svojim putovanjima skupljali različite biljke i donosili ih u park kako bi ih zasadili. Zadatak im je bio dovršiti maketu svojim crtežima. Jedna skupina je crtala svoj vrtić, druga skupina je crtala biljke koje krase park, treća skupina je crtala dječje igralište, a dječaci su crtali vozila koja prolaze cestom uz park. Nakon predivnih crteža, maketi parka dodali su boje pa je on postao još veseliji. Najveće zadovoljstvo slijedilo je na kraju kada su vrtićarci poveli učiteljicu u park pored stabla tulipanovca kojeg su oni sami zasadili.
Osim predivnog iskustva, učiteljica je iz vrtića ponijela buket aromatičnog bilja koje su sami uzgojili u svome vrtu.

U sklopu projekta Škola u vrtiću, dana 11.listopada 2019., učiteljica povijesti iz OŠ Centar, Borka, posjetila je Bubamare u DV Mali svijet na Monte Zaru. S djecom je obradila pulsku zvjezdarnicu.

Nakon što im je pokazala maketu zvjezdarnice, dječica su probala gledati kroz teleskop,  pogledala su maketu Sunčeva sustava te se upoznala s likom Johanna Palise, ravnatelja pulske zvjezdarnice u njezino slavno doba. Budući da su naučili što su asteroidi i saznali da ih je i Palisa otkrio iz naše zvjezdarnice, djeca su, od reciklirajućeg materijala,  izrađivala asteroide i zvijezde. Nakon toga je otvoren svijet mašte; uz crtanje svog vrtića i bojenja predloška teleskopa,  svatko je nacrtao i svog izvanzemaljca. Za kraj se održala igra hvatanja nebeskih tijela pomoću kuhinjske hvataljke.

Na odlasku, vesele  Bubamare su, sa svojim dragim tetama, otpjevale sportsku pjesmicu učiteljici u znak pozdrava. Učiteljica je otišla ispunjenog srca razmišljajući o malim vrtićarcima koji su pokazali svoju radoznalost i zanimanje za novo, svoju kreativnost u radu i želju za aktivnim promatranjem svijeta.

Borka Sladonja, učiteljica

Prelazak djeteta u formalni školski sustav za svako je dijete i njegovu obitelj važno razvojno razdoblje koje donosi brojne promjene, a na tome putu suradnja školskih ustanova i vrtića daje velik pozitivan učinak na bržu djetetovu prilagodbu. Stoga je, ove godine, u sklopu projekta Škola za život pokrenuta suradnja između Dječjeg vrtića Mali svijet i Osnovne škole Centar.
Dana 25. listopada vrtićku skupinu Mali zeleni je posjetila učiteljica biologije Tina Vidulin koja je djecu uvela u zanimljiv i šarolik mikrosvijet pomoću jedne od metoda bioloških istraživanja - mikroskopiranje. Nakon razgovora o tome što je biologija i što ona istražuje, djeca su svjetlosnim mikroskopom proučavala nogu kućne muhe, a promatrani preparat vješto su i kreativno prikazala svojim crtežima. Osim toga, djeca su imala priliku pogledati i jedan biljni preparat - pokožicu luka, a biljne su stanice naslikala vrlo precizno. Tako je učiteljica djeci približila način rada u školi, a Mali zeleni s odgajateljicama Silvanom i Zvijezdanom učiteljici Tini su darovali aromatično bilje iz svoga vrta te sadnice ružmarina koji će obogatiti i mirisom uljepšati učionicu biologije.

Ukupno: 196953

« Siječanj 2021 »